HASTANE GÜVENLİĞİ

Anasayfa >> Güvenlik Hizmetlerimiz >> Hastane Güvenliği

Hastanelerde pek çok hizmet aynı anda sunulur. Teşhis, tedavi, hasta yatış işlemleri, doğum, ölüm, ameliyat, yemek, temizlik gibi… Bütün bu hizmetler verilirken oluşabilecek herhangi bir güvenlik açığı çığ gibi büyüyerek işlerin kontrolden çıkmasına neden olabilir.

Hastane güvenliği, hastanelerde verilen birbirinden farklı pek çok hizmetin aksamadan yürüyebilmesi ve oluşabilecek olumsuz durumların önlenebilmesi için alınan bir dizi güvenlik önlemiyle sağlanır.

Hastane içerisindeki güvenlik önlemleri hastaları, hastayla birlikte kuruma gelen hasta yakınlarını, onları görmek için gelen ziyaretçileri ve hastane çalışanlarını kapsar. Hastaların psikolojik durumları düşünülünce bu önlemleri alabilmek çok da kolay olmayacaktır.

Giriş çıkışlarda akışı engellemeden güvenliğin sağlanması önceliklidir. Böylelikle, silah, bomba gibi terör suçlarında kullanılan araç ve gereçlere en başından el konmuş, şüpheli kişiler binadan uzaklaştırılmış olur.

Hasta yakınlarından gelebilecek saldırı ya da şiddeti bertaraf etmek, ikinci önemli konudur. Böyle bir şiddet karşısında hastane çalışanları tarafından kaos ortamı yaratılması da söz konusu olabilir. Ortaya çıkabilecek kavga, saldırı ya da toplu eylemi zamanında fark edip anında önlem almak son derece önemlidir.

Acil servisler, hastane koridorları, bekleme salonları, ilaç depoları ve idari katlar, olası herhangi bir soruna zamanında müdahale edebilmek için hastane güvenliği adına kamerayla izlenir ve kayıt altına alınır. Bütün bu kayıt işlemleri gerçekleştirilirken hastaların mahremiyet alanlarına dikkat edilir.

Hastanenin herhangi bir bölümünde hastalara ya da hasta yakınlarına karşı oluşabilecek hırsızlık, gasp ya da saldırı gibi suçları önceden öngörmek ya da anında müdahale etmek alınması gereken başka bir güvenlik önlemidir.

VIP Ege Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri Ltd. Şti. radyasyon, kirlilik, yangın gibi acil durumlar için çeşitli düzeylerde alarm ve uyarı sistemleri kurar. Bu sistemler olası risk durumunda güvenli bir şekilde tahliye ve kilitleme sağlar. Sistemlerin düzgün kullanılabilmeleri için düzenli aralıklarla bakımları yapılır.

Hastane çalışan güvenlik görevlileri, verilen hizmetinin düzgün işlediğinden emin olabilmek için belli aralıklarla denetlenir. Gerektiğinde çeşitli kurslardan geçirilir. Çünkü hastane güvenliği asla ihmale gelmeyen, son derece önemli bir konudur.

Planlama

Durum Değerlendirmesi

Raporlama