OTEL GÜVENLİĞİ

Anasayfa >> Güvenlik Hizmetlerimiz >> Otel Güvenliği

Kuşkusuz ki oteller, tatillerin ya da iş gezilerinin olmazsa olmazıdır. Bazen neredeyse ev gibi kullanıldıkları bile olur. Bir oteli başka birinin yerine tercih ediyor olma nedeni sağladığı konfordur. Otelin sağladığı güvenlik de bu konfora dâhildir.

Otel güvenliği otellerin tercih sebeplerinden biridir. Çünkü hiç kimse canına, malına zarar gelecek bir otelde konaklamak istemez. Konu can ve mal güvenliği olunca son derece titiz ve bir çalışma gerekir.

Gerek özel konaklama odaları gerekse ortak kullanılan alanlar çok sıkı bir denetimden geçmelidir. Otele yetkisiz girişler engellenmelidir. Yaşanabilecek herhangi bir olumsuzlukta hemen müdahale edilmezse kargaşa olacaktır. Hiç kimse kargaşa ortamında konaklamak istemez.

Otel içerisinde meydana gelebilecek, hırsızlık, gasp, adam kaçırma ya da terör eylemi çok çabuk büyür. İlk anda kontrol edilemezse bir daha içinden çıkılamaz bir hale gelebilir.

Otelin içi gibi çevresi de denetimde tutulmalıdır. Çevrede dolaşan şüpheli insanlar, ya da gelişen şüpheli durumlar büyümeden kontrol altına alınmalıdır.

Otel güvenliği konusundaki açıklar sadece otelin gelirini değil aynı zamanda turizmi de baltalar. Herhangi bir otelden hoşnutsuz ayrılmış turist, turizm için başarısız bir adım anlamına gelir.

Olayların kontrolü güvenlik elemanının becerisine bağlıdır. Güvenlik elemanının insan ilişkileri güçlüyse suçlu üzerinde caydırıcı etki yapar. Bu durumda olay başlamadan bitmiş olur. Başlamış bir olayı kontrol altına almak da güvenlik elemanının soğukkanlılığına bağlıdır. Kriz yönetebilme becerisi bir güvenlik elemanının olmazsa olmazıdır.

VIP Ege Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri Ltd. Şti. çalışanları kriz yönetmedeki başarısının yanı sıra güler yüzlü olmasıyla da öne çıkar. Çünkü kimse aksi insanların kötü bakışlarına maruz kaldığı bir otelde konaklamak istemez.

Oteldeki misafirlerin bütün bu olumsuz durumlar içersinde tek muhatabı güvenlik görevlisidir. Ancak güvenlik görevlisi otel yöneticileri ve çalışanları ile birlikte hareket etmelidir. Çalışanlar güvenlik görevlisi tarafından bilinçlendirilmeli, aralarında belli bir görev dağılımı yapılmalıdır.

Otel güvenliği sadece oluşabilecek suç unsurları ile değil, aynı zamanda yangın, doğal afet, nükleer saldırı ve salgın hastalıkla da mücadele içerisinde olmalıdır.

Planlama

Durum Değerlendirmesi

Raporlama